Pytania Kartezjańskie

808635_1459407502„Nie ma nic tak od­ległego, by było po­za naszym za­sięgiem, ani nic tak uk­ry­tego, by nie dało się odkryć.” /Kartezjusz/

 

Pytania Kartezjańskie to jedno z podstawowych narzędzi coacha, które możesz wykorzystać samodzielnie (czyli w self-coachingu).

 

Kiedy: gdy nie wiesz, jaką podjąć decyzję, gdy masz dylemat, gdy nie wiesz, który cel jest ważniejszy, gdy chcesz przeanalizować cel, gdy masz wątpliwości.

 

Oto pozornie proste (a w rzeczywistości potężne) pytania, które możesz sobie zadać i koniecznie zanotować odpowiedzi.

 

Co się wydarzy, jeżeli osiągnę swój cel?
Co się nie wydarzy, jeżeli osiągnę swój cel?
Co się wydarzy, jeżeli nie osiągnę swego celu?
Co się nie wydarzy, jeżeli nie osiągnę swojego celu?

 

Odpowiedź na pytanie pierwsze określa korzyści zmiany.
Odpowiedź na pytanie drugie określa koszty zmiany.
Odpowiedź na pytanie trzecie określa koszty, które poniesiesz, gdy zaniechasz zmiany.

 

Czwarte pytanie jest dla mózgu niczym zakrzywienie czasoprzestrzeni. Podwójne zaprzeczenie powoduje niemałą konsternację Twojej świadomości. To doskonały moment na posłuchanie intuicji, gdyż logiczna lewa półkula Twojego mózgu jest pochłonięta przetwarzaniem pytania. Warto teraz zanotować wszystkie myśli, skojarzenia, odpowiedzi, emocje, jakie pojawiają się w Twojej głowie, w Twoim ciele.

 

Gdy zapiszesz już wszystkie odpowiedzi – poczuj, zastanów się, jakie masz jeszcze skojarzenia, myśli, emocje, sygnały z ciała w odniesieniu do każdego z pytań po kolei.

 

Zazwyczaj w tym właśnie momencie będziesz „nagle” wiedzieć, jaką podjąć decyzję, jakie realizować cele, w jakiej hierarchii ich ważności lub jakie jest rozwiązanie Twojego dylematu.

Komentarze są wyłączone.