Analiza i planowanie 4 P

PotrzebujeAnaliza i planowanie 4P w 4 krokach

Do czego: do rozwiązywania problemów,  do podejmowania decyzji, do planowania, do analizy zasobów i potrzeb

Krok 1

Przygotuj 2 kartki i pisaki. Na pierwszej kartce narysuj linie poziomą i pionową, przecinające się w środku kartki, tak aby powstało czteropole.

Krok 2

Zacznij od górnego lewego pola: PRAGNĘ. Wpisz tutaj to, czego pragniesz lub swój cel lub rozwiązanie problemu lub stan pożądany w wyniku decyzji, itp. Ważne, aby pragnienie dotyczyło obszarów, na które masz wpływ, a nie innych osób czy ich zmiany.

Prawe górne: POSIADAM. W tym polu wypisz wszystko, co już posiadasz (zasoby materialne, intelektualne, emocjonalne, socjalne, duchowe, itp.), co możesz wykorzystać, aby mieć to, czego pragniesz, co pomoże Ci w osiągnięciu tego.

Lewe dolne: POTRZEBUJĘ. W tym polu wypisz wszystko, co jest Ci jeszcze potrzebne do osiągnięcia tego, czego pragniesz. Co musisz teraz zdobyć czy zacząć. Czego Ci dzisiaj brakuje do osiągnięcia tego, czego pragniesz, itp.

Prawe dolne: PUSZCZAM. Głęboko się zastanów i wypisz to, z czego zrezygnujesz, by mieć to, czego pragniesz. Lub co Ci przeszkadza w osiągnięciu celu, co nie jest Ci potrzebne, co Cię zatrzymuje. Słowem, co musisz teraz „puścić”, by osiągnąć to, czego pragniesz.

Krok 3

Następnie weź drugą kartkę i nadaj priorytety oraz daty swojej analizie.

 

PRAGNĘ ……………………………………………………………………………………………………..i mam to w terminie………………(ważne, aby określić datę i użyć sformułowania, że to już masz)

 

POSIADAM

  1. …………… i wykorzystam to w następujący sposób: ………, w terminie ………………. po to, aby…………………..
  2. …………… i wykorzystam to w następujący sposób: ………, w terminie………………. po to, aby……………………

 

POTRZEBUJĘ

  1. …………………….. po to, aby……………………….. i zdobędę to w następujący sposób………………………………, w terminie……………………..
  2. …………………….. po to, aby……………………….. i zdobędę to w następujący sposób………………………………, w terminie……………………..

 

PUSZCZAM

  1. Rezygnuję z ……………………… od dnia……………po to, aby…………………………….
  2. Odpuszczam……………………….od dnia…………….po to, aby……………………………
  3. Zawieszam…………………………od dnia…………….po to, aby……………………………

 

Krok 4

Wpisz zaplanowane działania do kalendarza. Powodzenia!

 

Narzędzie autorskie: Kasia Minkowska

Komentarze są wyłączone.